Diskusné fórum Diskusné fórum

V tomto článku by som Vás chcel predstaviť množstvo užitočných webov týkajúcich sa cestovania, ktoré sám používam. Pozrieme sa na vyhľadávače leteniek a ubytovania, či iné stránky, týkajúce sa všemožných cestovateľských vychytávok.

Informačné weby
Pri plánovaní nejakej cesty, sa vždy snažím čo najlepšie pripraviť. Chcem tak predísť tomu, aby mi náhodou neutieklo niečo naozaj dôležité. Samozrejme je pri cestovaní rovnako dôležitá aj spontánnosť. Najviac ma aj tak vždy poteší objavenie niečoho nového a nečakaného. Dobrá príprava je ale základ, čo sa týka hlavne veľkých turistických metropol. Na počudovanie, asi najviac pomôže stránka Googlu. Nečakané. Okrem nej som si ale obľúbil weby, ktoré mi ponúknu určitý súhrn všetkých dôležitých vecí, pekne na jednom mieste. VirtualTourist a Tripadvisor sú veľmi podobné, takmer identické stránky. Po zvolení daného miesta sa Vám zobrazí zoznam všetkých pamiatok, múzeí, parkov, reštaurácií a mnoho ďalšieho. Podľa recenzií ďalších cestovateľov si vyberiete, či sa na danú lokalitu má cenu prísť pozrieť.

Ďalšia výborná stránka, nielen pre digitálnych nomádov, ale aj pre obyčajných turistov, je Nomadlist. Vo veľmi prehľadných tabuľkách tam nájdete zoradené základné informácie o živote v danom meste. Či už ide o kvalitu života, ceny, bezpečnosť, hromadnú dopravu, pokrytie Wifi siete a naozaj mnoho iného. Pokiaľ potrebujem naplánovať cestu z alebo na letisko alebo informácie o Vietnam vízum pri príchode, priznávam, že väčšinou iba googlim. Samozrejme dosť informácií sa dá nájsť už na samotnom webe daného letiska. Ak ale chcete ušetriť čas, postačí táto postaršia stránka: Toandfromtheairport.com. Nie vždy sa ale dá z letiska na hotel dostať jednoducho. Hlavne pri neskorých večerných letoch nizkonákladových spoločností, to zvykne byť naozaj komplikované. Neraz som bol nútený siahnuť po taxíku alebo Uberi. Vtedy mi pomáha stránka s predbežným výpočtom ceny za odvoz: Uber.com/sk/fare-estimate.

Určite budete nasledujúcu situáciu poznať. Ste v zahraničí a nie vždy ste ochotný zaplatiť svojmu mobilnému operátorovi, často astronomickú sumu, za balík internetu, aby ste mohli napríklad postnúť fotku na Facebook. Riešením je napríklad nájsť neblokovanú wifi sieť. Aj keď to už v dnešnej dobe nebýva až taký problém, stále sa nájdu výnimky. Tam nastupuje aplikácia Wifi Map, pre androidy aj iOS. S ňou nájdete v prehľadnej mapke heslá k uzamknutým wifi sieťam takmer po celom svete. Poslednou vecou z tejto informačnej sekcie sú blogy iných cestovateľov. Priznám sa, že tých slovenských veľa nesledujem. Väčšinou prečítam iba niečo o mieste kam sa práve chystám, na stránke, ktorá mi vyskočí vo vyhľadávači medzi prvými. Z tých ktoré sledujem (určite všetky poznáte) to sú:
www.dulichso.com
• travelhack.me