Preskoč na obsah

O nás O nás

O OpenData

Sme skupina ľudí, ktorá chce presadiť otvorenú a modernú verejnú správu.

 

Správu, ktorá:

 • prijala princíp „Čo nie je tajné, je zverejnené " hneď pri vzniku informácie a výnimky z tohto pravidla robí iba v zákonom určených, nevyhnutných a odôvodnených prípadoch,
 • si ctí otvorenosť a považuje za svoju povinnosť sprístupniť  čo najviac informácií o svojej činnosti, rozhodnutiach, pravidlách a tokoch verejných financií,
 • informácie zverejňuje na internete v ľahko dostupnej a zrozumiteľnej forme,
 • vníma občanov ako partnerov a prizýva ich k spolupráci pri správe vecí verejných,
 • sa nesnaží posudzovať užitočnosť informácií za používateľov - ponecháva rozhodnutie na nich samých,
 • nespoplatňuje produkty, za ktoré daňoví poplatníci už raz zaplatili a používa open-source prístup všade, kde to je možné,
 • dbá na otvorené štandardy a kvalitu svojich informácií, keďže iba takto môžu byť zverejnené dáta aj efektívne využité a ďalej spracované.

Preto sme vytvorili voľnú občiansku iniciatívu, ktorá má za cieľ ponúknuť verejnej správe riešenia pre prístup k informáciám a zverejňovanie dát tak, aby rešpektovali vyššie popísané princípy. Budeme radi, ak sa k úsiliu pripojí ktokoľvek, kto podporuje zadefinované zásady. (Kontakt)

Občiansku iniciatívu podporujú Občianske združenia Aliancia Fair-play ,Spoločnosť pre otvorené informačné technológie Utópia.

Tel: + 421 911 724 189, +421 2 4445 3690
Mail: opendata(at)opendata.sk
www: opendata.sk
FB: http://www.facebook.com/groups/180824635305518

Členstvo v komunite: postup pre prihlásenie

OpenData OpenData

Otvorené dáta?

Autor/ka: opendata.sk

Hľadáte argumenty prečo otvoriť dáta vo Vašej organizácii?
V nasledujúcich videách prinášame niekoľko z nich.

V prípade, že potrebujete pomoc, konzultáciu, alebo technologické riešenie obráťte sa na komunitu opendata.sk.

V prípade, že hľadáte informácie, technológiu a metodiky podporujúce proces publikovania otvorených údajov odporúčame výsledky výskumného projektu Comsode.eu

Radi Vám pomôžeme zorientovať sa "dátovom spektre".

Nadácia OSF Praha pripravila motivačný film pre samosprávy Společně otevíráme data.

Príručku Jak otevírat data si môžete stiahnuť  tu.

Film Čo sú otvorené dáta verejného sektora? Na čo sú dobré?
(Titulky k filmu sú aj v češtine)

Záznamy zo stretáviem komunity OpenData.sk či iné videá môžete nájsť v našom kanály na YouTube.com .

Priemerne (0 Hlasy)

Novinky Novinky

Späť

Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

Autor/ka: Martin Mihál

PODPORTE ELEKTRONICKÉ OKO SPRAVODLIVOSTI

Bez úplatkov, bezplatne, v teple domova a anonymne zistite, či podpisujete nevýhodnú zmluvu. Podporte náš projekt a spoločne vyčistíme zmluvy od nečestných podmienok raz a navždy.

 

Program
Predstavenie projektov

Z predstavených projektov len v 2 tímoch chýbali členovia technického zabezpečenia (programátori) a to v projekte "Spojka" a „Čierna listina". Rozhodol som sa pre projekt „Čierna listina", nakoľko autorka projektu nemala žiadnu predstavu o potrebách a možnostiach pri tvorení webových aplikácii, na rozdiel od projektu „Spojka", kde autorka prišla s hotovým návrhom portálu, vrátane dizajnového konceptu a teda hľadala len programátora, ktorý (poslušne) nakódi, čo treba. To že som sa rozhodol správne potvrdil fakt, že do tímu sa pridal aj Andrej z ESETu s myšlienkou vyhľadávania a porovnávania výsledkov v rôznych zdrojoch, týkajúcich sa danej problematiky. A tak boli zadefinované úlohy (nie len) počas Hack Campu:

 • Vytvorenie web stránky - (CMS Joomla!),

 • Vytvorenie a implementovanie vyhľadávacieho nástroja v zadefinovaných zdrojoch (dokumentoch) na základe kľúčových slov - (SOLR),

 • Vytvorenie a implementovanie nástroja na porovnávanie percentuálnej zhody obsahu v uploadnutých dokumentov, voči zadefinovaným zdrojom (dokumentom) (SOLR).

 

 

Web rozhranie – CMS Joomla! (PHP):

To bola moja úloha. „Kúsal som si do ruky" nad rozhodnutím sa pre použité CMS, nakoľko som už osobne zavrhol technológiu CMS/PHP, ale pre rýchle vytvorenie existujúceho web rozhrania s funkčným UI (čistý pracovný čas 16h) som volil cestu menšieho zla (predchádzajúce skúsenosti) s víziou do budúcna v prípade úspešnosti projektu, jeho prepracovanie na iné technológie (django-cms, Liferay, …)

UI search komponenty:

Komplexné vyhľadávacie nástroje (Joomla <-> SOLR) zlyhali buď z dôvodu nekompatibility verzií PHP (web server <-> komponenta), alebo z dôvodu nešpecifikovaného zlyhania inštalácie komponenty. Z týchto dôvodov som použil „holé" PHP / SOLR funkcie, ktoré čiastočne plnili požadované funkcie.

Search platform:

Apache SOLR (čo dodať...)

Web container a content repository:

Amazon Web Services (AWS): http://aws.amazon.com/

Počas víkendu sa nám podarilo dosiahnuť nasledovný progres:

 • Projekt pred: NIČ

 • Projekt po: http://ciernalistina.restartcamp.sk/ (vyhľadávací virtuálny server je vypnutý z dôvodu 75hod. bezplatného hostovania na amazone, ktoré si šanujeme pre prezentáciu na Gala večeri )

 

11.11.2012 – Záverečná prezentácia projektov

Pravdepodobne najlepšie reálne výsledky dosiahli členovia tímu „parkujem ako debil" ( vytvorili funkčné mob. app. (android, iOS, Win) pre web: parkujemakodebil.blogspot.sk ), ale bol to zohraný tím kodérov, ktorý má za sebou už jeden úspešný projekt http://www.trashout.me/. BTW: Autor pracuje v utajení (neprišiel, alebo ak áno, tak inkognito) z dôvodu osobných útokov na svoju osobu kvôli projektu. :( Projekt predstavili a realizovali ľudia z www.trashout.me.

Druhým neoficiálne najlepším týmom (žiadne oficiálne hodnotenia úspešnosti neprebehli) sme boli bezpochyby my, nakoľko sme sa stretli úplne neznámi ľudia a bez projektového konceptu, no projektový progres bol zreteľný a hmatateľný.

 

Záver:

Dojmy a atmosféru z celého podujatia výstižne napísala hlavná organizátorka akcie, Milica, tak si ju tu dovolím na záver odcitovať:

„Este raz VELKA VDAKA za obrovske nasadenie a mnozstvo pozitivnej energie, ktore ste pocas vikendu venovali projektom a celemu podujatiu.Bolo nam velkou ctou spoznat VAS osobne."

 

PODPORTE ELEKTRONICKÉ OKO SPRAVODLIVOSTI

Bez úplatkov, bezplatne, v teple domova a anonymne zistite, či podpisujete nevýhodnú zmluvu. Podporte náš projekt a spoločne vyčistíme zmluvy od nečestných podmienok raz a navždy.

 

Viac tu: http://www.ludialudom.sk/vyzvy/698

Priemerne (0 Hlasy)


News News

@FP7COMSODE @FP7COMSODE