Preskoč na obsah

O nás O nás

O OpenData

Sme skupina ľudí, ktorá chce presadiť otvorenú a modernú verejnú správu.

 

Správu, ktorá:

  • prijala princíp „Čo nie je tajné, je zverejnené " hneď pri vzniku informácie a výnimky z tohto pravidla robí iba v zákonom určených, nevyhnutných a odôvodnených prípadoch,
  • si ctí otvorenosť a považuje za svoju povinnosť sprístupniť  čo najviac informácií o svojej činnosti, rozhodnutiach, pravidlách a tokoch verejných financií,
  • informácie zverejňuje na internete v ľahko dostupnej a zrozumiteľnej forme,
  • vníma občanov ako partnerov a prizýva ich k spolupráci pri správe vecí verejných,
  • sa nesnaží posudzovať užitočnosť informácií za používateľov - ponecháva rozhodnutie na nich samých,
  • nespoplatňuje produkty, za ktoré daňoví poplatníci už raz zaplatili a používa open-source prístup všade, kde to je možné,
  • dbá na otvorené štandardy a kvalitu svojich informácií, keďže iba takto môžu byť zverejnené dáta aj efektívne využité a ďalej spracované.

Preto sme vytvorili voľnú občiansku iniciatívu, ktorá má za cieľ ponúknuť verejnej správe riešenia pre prístup k informáciám a zverejňovanie dát tak, aby rešpektovali vyššie popísané princípy. Budeme radi, ak sa k úsiliu pripojí ktokoľvek, kto podporuje zadefinované zásady. (Kontakt)

Občiansku iniciatívu podporujú Občianske združenia Aliancia Fair-play ,Spoločnosť pre otvorené informačné technológie Utópia.

Tel: + 421 911 724 189, +421 2 4445 3690
Mail: opendata(at)opendata.sk
www: opendata.sk
FB: http://www.facebook.com/groups/180824635305518

Členstvo v komunite: postup pre prihlásenie

OpenData OpenData

Otvorené dáta?

Autor/ka: opendata.sk

Hľadáte argumenty prečo otvoriť dáta vo Vašej organizácii?
V nasledujúcich videách prinášame niekoľko z nich.

V prípade, že potrebujete pomoc, konzultáciu, alebo technologické riešenie obráťte sa na komunitu opendata.sk.

V prípade, že hľadáte informácie, technológiu a metodiky podporujúce proces publikovania otvorených údajov odporúčame výsledky výskumného projektu Comsode.eu

Radi Vám pomôžeme zorientovať sa "dátovom spektre".

Nadácia OSF Praha pripravila motivačný film pre samosprávy Společně otevíráme data.

Príručku Jak otevírat data si môžete stiahnuť  tu.

Film Čo sú otvorené dáta verejného sektora? Na čo sú dobré?
(Titulky k filmu sú aj v češtine)

Záznamy zo stretáviem komunity OpenData.sk či iné videá môžete nájsť v našom kanály na YouTube.com .

Priemerne (0 Hlasy)

Novinky Novinky

Späť

Zápisky z OGDcamp 2011

V dňoch 20. a 21.10.2011 sa nám pošťastilo zúčastniť podujatia OGDcamp 2011 vo Varšave. Železnice sa nám v tom možno snažili zabrániť (štvorhodinové meškanie nás pripravilo nie len o raňajky, ale aj o úvodne doobedie podujatia), neskôr nás chceli aspoň pripraviť o dobrý pocit (pokazená lokomotíva necelych 5 minút po odchode z centrálnej stanice).

Na podujatí sme si vypočuli niekoľkých dobrých rečníkov, zúčastnili sa workshopov. A zoznámili sme sa s niektorými členmi komunity, s ktorými sme predebatili niektoré témy:

Jedno veľké ponaučenie z podujatia môzeme zhrnúť príhodou Toma Steinberga: Nezávisle od seba, s pár minútovým rozostupom za ním po jeho prednáške prišli dvaja ľudia zo Španielska, obaja s poďakovaním a obaja s prosbou, aby im pomohol v ich práci, keďže plánuju v Španielsku zaloziť nadáciu, ktorá by podporovala aktivity podobné tým jeho. Tom prekvapene pozerá na toho druhého a pýta sa: "Vy dvaja sa poznáte?". Odpoveď bola, že "nie". "Nuž, tak sa dajte dokopy!", odvetil Tom. Nechceme predsa zbytočne duplikovat prácu toho druhého. Naopak, chceme spolupracovať.

Rozšírením tejto myšlienky je tiež výzva, aby sa Open Data linkovali navzájom. Ale nie len tak zľahka, ale riadne hlboko - deep linking! Užívatelia vďaka tomu získavajú kontext, jednotlivé Open Data projekty zase relevantnosť (vo vyhľadávačoch).

Doplnenie k 25.1.2012: Súhrn z akcie, obrázky, fotky, videá, odkazy na prezentácie a ďalšie informácie nájdete na adrese:

http://ogdcamp.org/after/

Priemerne (0 Hlasy)


News News

@FP7COMSODE @FP7COMSODE