Preskoč na obsah

O nás O nás

O OpenData

Sme skupina ľudí, ktorá chce presadiť otvorenú a modernú verejnú správu.

 

Správu, ktorá:

 • prijala princíp „Čo nie je tajné, je zverejnené " hneď pri vzniku informácie a výnimky z tohto pravidla robí iba v zákonom určených, nevyhnutných a odôvodnených prípadoch,
 • si ctí otvorenosť a považuje za svoju povinnosť sprístupniť  čo najviac informácií o svojej činnosti, rozhodnutiach, pravidlách a tokoch verejných financií,
 • informácie zverejňuje na internete v ľahko dostupnej a zrozumiteľnej forme,
 • vníma občanov ako partnerov a prizýva ich k spolupráci pri správe vecí verejných,
 • sa nesnaží posudzovať užitočnosť informácií za používateľov - ponecháva rozhodnutie na nich samých,
 • nespoplatňuje produkty, za ktoré daňoví poplatníci už raz zaplatili a používa open-source prístup všade, kde to je možné,
 • dbá na otvorené štandardy a kvalitu svojich informácií, keďže iba takto môžu byť zverejnené dáta aj efektívne využité a ďalej spracované.

Preto sme vytvorili voľnú občiansku iniciatívu, ktorá má za cieľ ponúknuť verejnej správe riešenia pre prístup k informáciám a zverejňovanie dát tak, aby rešpektovali vyššie popísané princípy. Budeme radi, ak sa k úsiliu pripojí ktokoľvek, kto podporuje zadefinované zásady. (Kontakt)

Občiansku iniciatívu podporujú Občianske združenia Aliancia Fair-play ,Spoločnosť pre otvorené informačné technológie Utópia.

Tel: + 421 911 724 189, +421 2 4445 3690
Mail: opendata(at)opendata.sk
www: opendata.sk
FB: http://www.facebook.com/groups/180824635305518

Členstvo v komunite: postup pre prihlásenie

Kalendár Kalendár

Aktuálne kalendáre sídla

Novinky Novinky

Späť

Hack Camp - miesto, kde sa z myšlienok stávajú reálne projekty

Autor/ka: Martin Mihál

PODPORTE ELEKTRONICKÉ OKO SPRAVODLIVOSTI

Bez úplatkov, bezplatne, v teple domova a anonymne zistite, či podpisujete nevýhodnú zmluvu. Podporte náš projekt a spoločne vyčistíme zmluvy od nečestných podmienok raz a navždy.

 

Program
Predstavenie projektov

Z predstavených projektov len v 2 tímoch chýbali členovia technického zabezpečenia (programátori) a to v projekte "Spojka" a „Čierna listina". Rozhodol som sa pre projekt „Čierna listina", nakoľko autorka projektu nemala žiadnu predstavu o potrebách a možnostiach pri tvorení webových aplikácii, na rozdiel od projektu „Spojka", kde autorka prišla s hotovým návrhom portálu, vrátane dizajnového konceptu a teda hľadala len programátora, ktorý (poslušne) nakódi, čo treba. To že som sa rozhodol správne potvrdil fakt, že do tímu sa pridal aj Andrej z ESETu s myšlienkou vyhľadávania a porovnávania výsledkov v rôznych zdrojoch, týkajúcich sa danej problematiky. A tak boli zadefinované úlohy (nie len) počas Hack Campu:

 • Vytvorenie web stránky - (CMS Joomla!),

 • Vytvorenie a implementovanie vyhľadávacieho nástroja v zadefinovaných zdrojoch (dokumentoch) na základe kľúčových slov - (SOLR),

 • Vytvorenie a implementovanie nástroja na porovnávanie percentuálnej zhody obsahu v uploadnutých dokumentov, voči zadefinovaným zdrojom (dokumentom) (SOLR).

 

 

Web rozhranie – CMS Joomla! (PHP):

To bola moja úloha. „Kúsal som si do ruky" nad rozhodnutím sa pre použité CMS, nakoľko som už osobne zavrhol technológiu CMS/PHP, ale pre rýchle vytvorenie existujúceho web rozhrania s funkčným UI (čistý pracovný čas 16h) som volil cestu menšieho zla (predchádzajúce skúsenosti) s víziou do budúcna v prípade úspešnosti projektu, jeho prepracovanie na iné technológie (django-cms, Liferay, …)

UI search komponenty:

Komplexné vyhľadávacie nástroje (Joomla <-> SOLR) zlyhali buď z dôvodu nekompatibility verzií PHP (web server <-> komponenta), alebo z dôvodu nešpecifikovaného zlyhania inštalácie komponenty. Z týchto dôvodov som použil „holé" PHP / SOLR funkcie, ktoré čiastočne plnili požadované funkcie.

Search platform:

Apache SOLR (čo dodať...)

Web container a content repository:

Amazon Web Services (AWS): http://aws.amazon.com/

Počas víkendu sa nám podarilo dosiahnuť nasledovný progres:

 • Projekt pred: NIČ

 • Projekt po: http://ciernalistina.restartcamp.sk/ (vyhľadávací virtuálny server je vypnutý z dôvodu 75hod. bezplatného hostovania na amazone, ktoré si šanujeme pre prezentáciu na Gala večeri )

 

11.11.2012 – Záverečná prezentácia projektov

Pravdepodobne najlepšie reálne výsledky dosiahli členovia tímu „parkujem ako debil" ( vytvorili funkčné mob. app. (android, iOS, Win) pre web: parkujemakodebil.blogspot.sk ), ale bol to zohraný tím kodérov, ktorý má za sebou už jeden úspešný projekt http://www.trashout.me/. BTW: Autor pracuje v utajení (neprišiel, alebo ak áno, tak inkognito) z dôvodu osobných útokov na svoju osobu kvôli projektu. :( Projekt predstavili a realizovali ľudia z www.trashout.me.

Druhým neoficiálne najlepším týmom (žiadne oficiálne hodnotenia úspešnosti neprebehli) sme boli bezpochyby my, nakoľko sme sa stretli úplne neznámi ľudia a bez projektového konceptu, no projektový progres bol zreteľný a hmatateľný.

 

Záver:

Dojmy a atmosféru z celého podujatia výstižne napísala hlavná organizátorka akcie, Milica, tak si ju tu dovolím na záver odcitovať:

„Este raz VELKA VDAKA za obrovske nasadenie a mnozstvo pozitivnej energie, ktore ste pocas vikendu venovali projektom a celemu podujatiu.Bolo nam velkou ctou spoznat VAS osobne."

 

PODPORTE ELEKTRONICKÉ OKO SPRAVODLIVOSTI

Bez úplatkov, bezplatne, v teple domova a anonymne zistite, či podpisujete nevýhodnú zmluvu. Podporte náš projekt a spoločne vyčistíme zmluvy od nečestných podmienok raz a navždy.

 

Viac tu: http://www.ludialudom.sk/vyzvy/698

Priemerne (0 Hlasy)